Rewalskie Wieloryby


Strona główna » Atrakcje » Rewalskie Wieloryby

W centralnym punkcie miejscowości powstał plac na którym ustawiono dwie stalowe figury nawiązujące formą do szkieletów wielorybów. To jedna z najpopularniejszych atrakcji Rewala.

Legenda o rewalskich wielorybach – skąd wieloryby w Rewalu

Rewal i wieloryby to obecnie popularne skojarzenie.
Najpopularniejsze atrakcje w Rewalu, oto jedna z nich: dwa stalowe wieloryby.

Legenda głosi, że dawno, dawno temu morze wyrzuciło na plażę najprawdziwszego wieloryba. Miejscowi mieli podzielić się jego mięsem i wydać wielką ucztę. Później szkielet miał trafić do Trzęsacza, a następnie do pobliskiego miasteczka Kamień Pomorski. Na pamiątkę tego wydarzenia miano po latach ustawić dwa stalowe szkielety wielorybów, którym nadano imiona Ventus i Fluctus (łac. wiatr i fala). Tyle legenda i chociaż ładna, to ma w sobie jedynie drobne ziarenko prawdy.

Jaka jest prawda o wielorybie wyrzuconym na plażę

Morze Bałtyckie rzeczywiście wyrzuciło na brzeg morski wieloryba. Wydarzenie miało miejsce w 1898 roku, jednak miejscem zdarzenia nie był Rewal, a pobliski Dziwnów. To właśnie tam morze wyrzuciło olbrzymiego ssaka, którego szkielet przewieziono do Kamienia Pomorskiego.

Wieloryby w Rewalu – dane techniczne

Rewal wieloryby pomniki przy plaży.
Wieloryby w Rewalu są wyeksponowane na placu pełnym ławeczek i dekoracji. To obowiązkowy punkt zwiedzania Rewala.

Figury wielorybów (mały i duży) są wykonane ze specjalnego rodzaju stali (CORTEN), która po pokryciu się warstwą tlenku jest odporna na korozję. Dlatego właśnie z daleka wyglądają, jakby były zardzewiałe. Całość wykonano z wycinanej laserowo blachy grubości 4mm. Dodatkowo w żebrze każdego z wielorybów wspawano rurę doprowadzającą wodę do rozpylacza umieszczonego na szczycie. Bo rewalskie wieloryby mogą strzelać w górę strumieniami wody. Większy waży 15 ton, a mniejszy 10 ton.

Jak powstały pomniki rewalskich wielorybów

Autorem konsultacji był artysta rzeźbiarz Wiktor Szostało. Elementy będą
wycinane laserem, gięte, szlifowane i następnie spawane spawem ciągłym. 4. Rzeźby zostały wstępnie zmontowane u wykonawcy, a następnie pocięte i przewiezione do Rewala, gdzie na nowo je zmontowano i zainstalowano do fundamentu. Po zainstalowaniu rzeźby zostały wyszlifowane tak by widzowie
mogli ich również dotykać, na nich siadać jak również bezpiecznie się po nich wspinać. Na sam koniec całość wypiaskowano, dzięki czemu powstała równomierna patyna. Zainstalowano je w Trzęsaczu w 2012 roku, a imiona nadano uroczyście podczas majówki 2013r.

Plac wielorybów w Rewalu

Wieloryby stoją na głównym placu w centralnej części miejscowości. We wschodniej części placu są betonowe schodu na których wieczorami imprezuje młodzież. Od południa dojście do placu wiedzie deptakiem z dużą liczbą lokali gastronomicznych, handlowych i usługowych. Od północy granicę placu wyznacza klif oraz platforma widokowa w Rewalu.

Ciekawostki

Gmina Rewal ogłosiła konkurs na imiona dużego i małego wieloryba, a propozycje, które wpłynęły mocno zaskoczyły organizatorów np.: Bezguście i Tandeta, Wiocha i Prowincja, Przekręt i Przekrętka, Mamon i Mamonka. To wiele mówi o ówczesnych nastrojach związanych z inwestycją.

W sąsiedztwie wielorybów zamontowano instalację artystyczną pełniącą funkcję fontanny, jednak pomysł nie sprawdził się w praktyce, dzisiaj to tylko kilka nierdzewnych platform. Nie zostały zdemontowane i dzisiaj nie bardzo wiadomo co to jest.