Naprawy drobne złota rączka

Przedsiębiorcy się obawiają słabego sezonu


Pojawia się coraz więcej przesłanek zwiastujących słaby sezon. Chociaż mamy dopiero koniec stycznia, przedsiębiorcy już drżą o nadchodzący sezon.

Co zwiastuje problemy?

Lokalni przedsiębiorcy wskazują drastycznie rosnące koszty, które sprawiają, że coraz mniej działalności się opłaca. To podatki i daniny oraz rosnące koszty pracy dobijają biznes.

Zarobki nad morzem 2024 – ile płacą nad morzem

Jak szybko wylicza jeden z rozmówców, płaca minimalna w tym roku to 4 242 zł, ale nikt nie mówi, że pracodawca musi zapłacić 5 174 do lipca, a po lipcowej podwyżce będzie to już 5 245 zł. Nad morzem w sezonie nikt nie pracuje za stawkę minimalną, więc przy założeniu, że pracownik otrzyma 7000zł na rękę to pracodawca będzie musiał wydać na niego już prawie 11 000. Dodajmy do tego zapewnienie noclegu pracownikowi wyżywienie itd.

Ile kosztuje dzierżawa placu nad morzem? Wysokie koszty dzierżaw nie zachęcają

Ceny dzierżaw również poszły mocno w górę. Za mały plac 1x2m trzeba się liczyć z kosztem około 10 tys. zł za dwa miesiące wakacji. Oczywiście w tym przypadku trudniej podać dokładne ceny dzierżaw, bo zależą one od wielu czynników, jak lokalizacja, miejscowość, rodzaj prowadzonej działalności itd.

Zwolnienia grupowe i rosnące bezrobocie w Polsce

Kryzys gospodarczy coraz mocniej daje się we znaki. Grupowe zwolnienia zapowiedziano w wielu branżach m.in. meblarstwie, handlu, motoryzacji. Zwolnień i cięcia kosztów nie wykluczają również mniejsze podmioty. Ci którzy zachowają pracę nie mają co marzyć o dodatkach, podwyżkach itd. Ludzie będą rezygnować w pierwszej kolejności z tego, bez czego można przetrwać. Wczasy to jedna z takich rzeczy.

Wysokie ceny nad morzem 2024

O ile media od kilku lat straszą “paragonami grozy” to patrząc na tegoroczne ceny w górach można złapać się za głowę. Przykładowo:
– schabowy z ziemniakami i surówką 60 zł
– rosół 25zł
– butelka wody 0.5l 11zł
– butelka coli 0,5 15zł
Nad morzem w tym roku będzie podobnie, więc wiele osób skróci pobyt na wybrzeżu lub zrezygnuje zupełnie z wyjazdu.


Komentarze

3 odpowiedzi na „Przedsiębiorcy się obawiają słabego sezonu”
  1. Jasne bambry będą się dorabiać,a biedota będzie zasować po 12 h

  2. Wystarczy pojechać do Szczecina lub Poznania żeby zobaczyć ile firm się zamyka, wszędzie straszą puste witryny z napisem wynajmę, sprzedam, likwidacja

  3. Awatar mieszkaniec
    mieszkaniec

    dlaczego nie ma juz przetargow dla mieszkancow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *