Naprawy drobne złota rączka

Porażające dane dotyczące MOW w Rewalu


Wczoraj odbyła się sesja Rady Powiatu, którą zdominowała kwestia likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Niestety posiedzenie okazało się teatrem manipulacji i zbijania kapitału politycznego przed wyborami.

Na sesję przywieziono wychowanków, ubranych w białe koszule i z transparentami. Każdą wypowiedź w obronie ośrodka gorąco oklaskiwali. Oklaski, krzyki oraz głośne zachowanie obserwatorów sesji sprawiły, że nie brakowało emocji. Radnym wręczono również nekrolog oraz urnę, symbolizujące koniec ośrodka.

Radni stający w obronie ośrodka zarzucali władzom powiatu m.in. destrukcyjne działania, wieloletni brak niezbędnych remontów oraz inwestycji w obiekcie, pozorowanie działań oraz brak przejrzystości, co przeznaczenia wypracowanych dochodów przez MOW. Niestety, nie zabrakło ataków na władze powiatu i taniego populizmu, co pokazało tylko, że niektórzy traktują sprawę jako przedwyborczą trampolinę.

Porażające dane, które praktycznie przesądzają sprawę, przestawił Starosta Gryficki. Chociaż przed wyborami nie należało się spodziewać, że uchwała przejdzie, to twarde dane wydają się jednoznaczne.

Starosta Gryficki przedstawiając swoje i zarządu powiatu stanowisko powiedział, miażdżącym o rachunku ekonomicznym, że stan techniczny obiektu wymaga kolosalnych nakładów. Podnosił również kwestie dyscypliny finansowej powiatu.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rewalu jest przystosowany do przebywania w nim 72 podopiecznych, a obecnie przebywa tam zaledwie 15 wychowanków. Co więcej nie ma perspektyw na zwiększenie ich liczby w najbliższej przyszłości. Obłożenie w innych placówkach tego typu w naszym województwie wynosi około 50%, więc miejsc nie brakuje. Koszty funkcjonowania ośrodka są ogromne i w przeliczenia na jednego wychowanka wynoszą około 300 tysięcy rocznie. Dodatkowo obecnie na jednego ucznia przypada 2 pracowników.

Wiadomym jest, że w życiu nie zawsze należy kierować się wyłącznie ekonomią, a aspekt ludzki ciężko przeliczać na pieniądze. Jednak na sesji ze strony obrońców ośrodka nie padła żadna, konkretna propozycja rozwiązania tej patowej sytuacji.

Za podjęciem uchwały Rady Powiatu w sprawie zamiaru likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu głosowało 6 radnych, przeciw 9, a jedna osoba się wstrzymała.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *