Naprawy drobne złota rączka

Bankierzy w szoku, a politycy nie będą zadowoleni


W ostatnich latach gotówka była w odwrocie, a ilość płatności bezgotówkowych systematycznie rosła. Mimo że na transakcjach bezgotówkowych tracimy pieniądze to chętnie z nich korzystamy.

Rośnie ilość transakcji gotówkowych. Mimo kolejnych utrudnień ze strony banków i polityków ilość transakcji gotówkowych rośnie, szczególnie wśród młodzieży (18-24 lata).

83% Polaków nosi gotówkę w portfelu i jest to powyżej 100 zł. Polacy nie chcą likwidacji gotówki. W ubiegłym roku odrzucono projekty dotyczące likwidacji, jednak politycy, pod pretekstem walki z terroryzmem i szara strefa wracają do tematu. W najbliższych latach należy spodziewać kolejnych ograniczeń transakcji gotówkowych przez rządzących oraz wzrostu opłat za wypłaty gotówki z bankomatów. W ciszy trwają prace nad wprowadzeniem cyfrowego pieniądza. Równolegle wprowadza się przepisy umożliwiające blokadę konta bankowego bez wyroku sądu.

Gotówka to wolność. Zwolennicy cyfrowego pieniądza, dziwnie milczą o blokadach kont bankowych, wyciekach danych, atakach hakerskich itd. Coś co jeszcze kilka lat temu należało do si-fi, dzisiaj się dzieje. Patrząc na Chiny, Australię, czy Kanadę i przepisy tam wprowadzane, apetyty rządzących na pełną kontrolę społeczeństw są ogromne. Blokowanie kont obywatelom walczącym o swoje prawa zostało już przetestowane w Kanadzie.

Zachęcamy do płacenia kartą szczególnie u lokalnych przedsiębiorców i w polskich sklepach. Ponieważ sprzedawca za płatność kartą musi zapłacić prowizję.

Cieszy fakt, że następuje powolny powrót do gotówki, bo to oddala perspektywę jej likwidacji.


Komentarze

Jedna odpowiedź do „Bankierzy w szoku, a politycy nie będą zadowoleni”
  1. Platforma wprowadzi nam euro i to tylko elektroniczne a gotówkę zlikwiduje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *